Martwe ciała – recenzja książki

Początek lat osiemdziesiątych w Polsce. W Poznaniu dochodzi do makabrycznej zbrodni. Książka Michała Larka i Waldemara Ciszaka “Martwe ciała” stanowi rekonstrukcje śledztwa oraz przybliża nam sylwetkę przestępcy. Mocna rzecz.

[…] Autorzy opisują – niestety – prawdziwą historię Edmunda Kolanowskiego, seryjnego zabójcy i nekrofila z Poznania.

[…] To, co zrobił ten człowiek jest makabryczne. Michał Larek i Waldemar Ciszak skrupulatnie odtwarzają ówczesne realia, sięgają do dokumentów (m.in. protokołów z przesłuchań i akt sprawy), cytują je, a także rozmawiają z osobami, które wtedy były zaangażowane w śledztwo i proces.

Z jednej strony mamy więc opisane procedury, dochodzenie, motywacje milicjantów, ich techniki pracy i przesłuchiwania, z drugiej wgląd w profil psychologiczny Kolanowskiego, jego życiorys, jak również poznajemy świat poprzez jego własne słowa.

Nie jest to książka dla każdego. Odrzucić mogą szczególnie fragmenty opisujące, co było robione z ciałami. Jest to jednak cenne źródło wiedzy o jednej z najgłośniejszych spraw karnych w komunistycznej Polsce, dlatego polecam ją twórcom kryminałów. Mam wrażenie, że dzięki temu jak “Martwe ciała” są napisane (oszczędnym językiem, chłodnym), będziecie mogli “poczuć” klimat tamtego śledztwa.

Jak kończy się ta historia? 28 lipca 1986 roku w Areszcie Śledczym w Poznaniu Kolanowski został pozbawiony życia poprzez powieszenie; była to jedna z ostatnich kar śmierci w Polsce.

CAŁOŚĆ RECENZJI: http://goodstory.pl/polecane-ksiazki/martwe-ciala-czyli-wstrzasajacy-reportaz-o-polskim-seryjnym-mordercy/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*