Książka Roku 2015!

Prestiżowy konkurs o tytuł Książki Roku w segmencie literatury dziecięcej i młodzieżowej organizowany jest przez polską sekcję IBBY (International Board on Books for Young People – międzynarodowej organizacji non-profit założonej w 1953 r. i działającej w siedemdziesięciu krajach). Cel to promocja wartościowych pozycji przeznaczonych dla młodego czytelnika. W tym celu jury konkursu zapoznaje się z książkami opublikowanymi w danym roku i spomiędzy setek propozycji wybiera najlepsze i najciekawsze. Nagrody przyznaje w dwóch kategoriach: literackiej i graficznej.
W tym roku główne nagrody literackie zdobyli:
za książkę dla dzieci: Agnieszka Suchowierska – „Mat i świat”;
za książkę dla młodzieży: Małgorzata Warda – „5 sekund do Io”

Przyznane też zostały nagrody:
za książkę obrazkową – Marianna Oklejak „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”;
za ilustracje i opracowanie graficzne – Paweł Pawlak „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”;

Ponadto nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Fundacja „Jasne strony”, która od lat zajmuje się ułatwianiem dostępu do książek dzieciom niewidomym i słabo widzącym.

Za wartość literacką dzieł wyróżniono też następujących autorów:
Zofię Beszczyńską (Królowa ptaków), Zuzannę Orlińską (Stary Noe), Danutę Parlak (Obcy w lesie), Joannę Rudniańską (Bajka o wojnie), Katarzynę Ryrych (Król) i Dorotę Wieczorek  (Strachopolis).
Z kolei jury graficzne wyróżniło: Karola Banacha ( ilustracje do Bajek Erny Rosenstein), Grażkę Lange za koncepcje i opracowanie graficzne Warszawy, Monikę i Adama Świerżewskich za autorskie opracowanie graficzne Mmmmm oraz Józefa Wilkonia (Zbuntowany elektron)

O zwycięskiej książce dla dzieci „Mat i świat” jury wypowiedziało się następująco: „Miś Mat jest mały, a świat – wielki. Wędrówka pluszowego bohatera wiedzie przez odległe od siebie pod wieloma względami przestrzenie – takie, gdzie małego człowieka otacza dostatek, i takie, gdzie jego egzystencja naznaczona jest biedą i głodem. Dzieci, które spotyka Mat, różni niemal wszystko, lecz każde z nich potrzebuje zainteresowania i miłości. Agnieszka Suchowierska stworzyła zachwycającą, pełną ciepła opowieść, która nasycona jest odniesieniami do klasyki literatury. To ważny i mądry tekst, oczarowujący nieśpiesznym rytmem i zwracający uwagę na to, co często pozostaje na peryferiach naszego myślenia. Historia Mata pokazuje, że nawet na śmietniku współczesnego świata dzięki dziecięcej ufności może powstać rajski Eden – miejsce umożliwiające dialog z Innym. [MS]

 

Laureatki

WP_20151209_19_20_21_Pro12094828_10207590327064490_9115935789318129607_o

1 odpowiedź na Książka Roku 2015!

  1. Bardzo się cieszę, że „Mat i świat” dostał tę nagrodę, zdecydowanie sprawiedliwy werdykt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*